Francouzský a bílý jíl

22.02.2021
Po bentonitovém jílu se podívejme na jíl francouzský a kaolin - bílý jíl.


Každý z přírodních jílů má svou specifickou barvu. Ta je dána složením půdy, ze které pocházejí a odpovídající specifickou rozličností minerálů, které obsahují. Všechny jíly mají schopnost zbavovat pokožku nadměrné mastnoty, ale činí tak s různou mírou. Výjimkou je bílý jíl, viz dále. Trápí-li vás mastná pleť, vyzkoušejte již dříve zmiňovaný bentonitový jíl, ale i zelený jíl vám dobře poslouží.

FRANCOUZSKÝ JÍL (někdy také illitový jíl, illit) za svůj název vděčí prvním nálezům ve Francii, i když dnes najdete jeho naleziště i v jiných částech světa. Pro francouzský jíl je typická světle zelená barva, která je dána kombinací oxidů železa a rozložených rostlinných částí. Když při přípravě masky smícháte zelený jíl s tekutou složkou, bude barva jílu tmavější (tmavě zelená) než v práškové podobě.

Francouzský zelený jíl je vhodný pro VŠECHNY TYPY PLETI. Na pleť má stimulační účinky, odstraňuje nečistoty z vnějšího povrchu kožních buněk, zbavuje pokožku odumřelých kožních buněk a nadbytečné mastnoty, stimuluje proudění krve v pokožce, přispívá ke zmenšení pórů a celkovému posílení pleti.

Jako u jiných jílů i v případě zeleného jílu platí, že masku připravíte prostým smícháním prášku - jílu s tekutou složkou, kterou může být jen voda nebo jogurt, mléko, květová voda. Složky míchejte v poměru 1 : 1 až 2, tzn. 1 lžíce jílu + 1 až 2 lžíce tekuté složky. Tekutou složku přidávejte raději postupně, maska by měla mít takovou hustotu, aby z pokožky nestékala. Pečlivě míchejte, zelený jíl má tendenci hrudkovatět, a to i po aplikaci na pokožku, ale není to na závadu. Podobně se chová i marocký jíl.

Při nanášení masky se (jako obvykle) vyhněte očnímu okolí. Masku nechte působit do zaschnutí, což trvá přibližně 10 až 15 minut. Důkladně opláchněte teplou vodou. V případě mastné pleti zkuste smíchat 1 lžíci práškového jílu s pěti kapkami jojobového oleje.

Skutečně "lahůdkovou" pleťovou masku připravíte následujícím způsobem: Smíchejte ¼ šálku jílu se stejným množstvím vody. Dobře promíchejte. Přidejte 2 lžíce medu a ½ šálku rozmixovaného banánu nebo avokáda. Nechte na pleti působit 10 minut a opláchněte vodou.

Francouzský zelený jíl je o dobrým tipem, pokud se vám potí nohy. Smíchejte stejné množství (1/2 šálku) jílu s vodou a 2 až 3 kapkami esenciálního tea tree oleje. Směs naneste na chodidla a překryjte plastovou fólií. Po 15 minutách smyjte studenou vodou. Abyste předešli přílišnému vysušování pokožky, vetřete zvlhčovací krém.

BÍLÝ JÍL nebo také KAOLIN je nejjemnější ze všech kosmetických jíĺů. Stejně jako jiné jíly šetrně odstraňuje povrchové nečistoty a odumřelé kožní buňky, stimuluje mikrocirkulaci krve v pokožce. Na rozdíl od jiných jílů však pokožku nezbavuje mastnoty, je tedy velmi vhodný pro pokožku JEMNOU, ZRALOU a SUCHOU. Takovou pleť revitalizuje, regeneruje a vyhlazuje, zlepšuje její elasticitu a pevnost.

Masku z bílého jílu připravíte výše popsaným způsobem (základní recept pro každou masku z přírodního jílu). Opět zachovávejte takový poměr prášku a tekuté složky, aby vám maska po pokožce nestékala, dobře míchejte. Při smíchání s vodou bílý jíl mění barvu až na hnědou! Masku nanášejte na obličej (mimo oblast očí), krk a dekolt, nechte působit cca 10 minut. Nedovolte, aby maska zaschnula! Opláchněte vodou, jemně pokožku osušte a nejlépe, když na ni nanesete zvlhčovací krém, nebo olej. A nezapomeňte, suchou a citlivou pleť byste účinkům kosmetických jílů měli vystavovat maximálně dvakrát do týdne, lépe však jen jednou! A nepřekračujte dobu působení jílové masky! 15 minut je maximum!

Do každé masky můžete přidat pár kapek vhodného organického oleje a/nebo lžičku medu!

Pamatujte: Vždy si připravujte masku čerstvou. Používejte čisté nejlépe nekovové misky a lžíce, nebo špachtle. Masku nanášejte čistými prsty, kosmetickým štětcem nebo špachtlí. Balení jílu vždy pečlivě uzavřete, aby se do něj nedostala vlhkost. Jeho životnost tak významně prodloužíte.

Krásnou pleť všem!

Kamila

Zdroje:

https://bentonit-international.de/en/bentonite/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Montmorillonit

https://www.encyclopedia.com/medicine/encyclopedias-almanacs-transcripts-and-maps/french-green-clay

https://blog.mountainroseherbs.com/cosmetic-clay-comparison