Jak jsem si vybírala přírodní šampón

31.08.2022

Musím přiznat, že nedůvěra v přírodní šampóny se aspoň v mém okolí láme těžko, ale v řadě případů se to už povedlo! Jasně, všechny chceme mít krásné vlasy, a pokud (jakýkoliv) šampón aspoň trochu "funguje", bojíme se změny. Já sama jsem nejprve používala obvyklé šampóny z drogerie a pak šampóny doporučované mým kadeřníkem. Žádný z nich nebyl přírodní. Všechny v jisté fázi plnily, co jsem od nich očekávala - bohatý účes, zdravá pokožka hlavy. Jiné přípravky na vlasy jsem používala spíš nárazově a nedůsledně.

Nikdy jsem s vlasy neměla problém. Možná jen objem mne trápil. Jsem přírodní blondýnka a ty mají vlasů sice spoustu, ale jemné. Paradoxně jsem však své vlasy za jemné nikdy nepovažovala, spíš za koňské žíně. To se však zásadně změnilo po porodu. Své vlasy jsem nepoznávala - jemné, splihlé, bez objemu. Cestou postupného zkracování účesu a melíru, který kvalitu mých vlasů na jistý čas vždycky zlepšil, jsem se jistého objemu nakonec dopracovala. Ale kvalita "drogérkových" šampónů se mi zdála velmi proměnlivá a ty "salónové" jsem si ne vždy stačila koupit, navíc jsem jejich značku měnila s každým kadeřníkem.

Dnes už několik let chodím do stejného kadeřnického studia, ke stejnému kadeřníkovi. On sám ve svém salónu přírodní šampóny nepoužívá, ale už několikrát pochválil zdraví mých vlasů a nedávno se mne zeptal, co na vlasy používám, že se mu s nimi tak dobře pracuje. (Nutno říci, že "díky" covidu mám vlasy zase delší. Nikoliv do pasu, ale po ramena.)

Už roky používám přírodní šampóny, tuhé i tekuté. Pochopitelně i u nich si musíte vybrat ten pravý. Univerzál pro všechny neexistuje! Přechod na přírodní šampóny mi nepřišel nijak dramatický, ale souhlasím s tím, že vlasům několik mytí trvá, než si na přírodní šampón zvyknou, než se zbaví nánosů chemie. Zásadní je vědět, jaké vaše vlasy jsou. Já jsem ty svoje, a můj kadeřník souhlasí, definovala jako jemné. Postupně jsem se propracovala ke značkám Liqoil a MusK. Liqoil dělá nejlepší tekuté šampóny a MusK tuhé. I proto tyto dvě značky v nabídce přírodních šampónu našeho e-shopu simplybio.cz dominují. Z nabídky Liqoilu mi maximálně vyhovuje Vlasobrana, už při mytí mám pocit, že mi vlasy pod rukama nabývají na objemu. Od MusKu má velmi dobrou zkušenost s tuhým šampónem Lásky květ. Když si k němu přikoupíte kovovou dózu na uložení, je ideálním řešením na cesty - malý, lehký, skladný, snadný i na přepravu v příručním zavazadle do letadla. Tyhle dva šampóny střídám tak, jak je vypotřebuji. Se svými vlasy jsem spokojená, jsou pevné, mají objem i lesk. Dvakrát do roka zajdu na melír, "chemická" péče mého kadeřníka (díky Romane!) jim nevadí.

Přírodní šampóny používají i manžel a syn. Každý má vlasy jiné. Oběma vyhovují zase šampóny Caltha. Jednomu na mastné vlasy, druhému na podporu růstu. Tuhé šampóny si je nezískaly. Oba hodně cvičí a hodit do tašky do posilovny lahev s tekutým šampónem je pro ně nejjednodušší. Ovšem manžel si oblíbil i tělový a vlasový šampón 2in1 DOBRODRuh!

Přírodních šampónů není důvod se bát, chce to jen jistou dávku odvahy a trpělivosti. Jestli si vyberete tuhý, nebo tekutý je jen na vašich preferencích. Tekuté se používají obvyklým způsobem, tuhými si prostě namydlíte hlavu, projedete vlasy. Všechny námi nabízené šampóny krásně pění! Nezapomeňte důkladně vlasy spláchnout čistou vodou. Nic, co byste neznaly. Kdyby vám kterýkoliv z přírodních šampónů nevyhovoval, vždycky jej můžete spotřebovat jako sprchový gel nebo mýdlo na ruce. Obsahují jen přírodní složky ve vysoké kvalitě a pokud je vaše pokožka zdravá, neublížíte si jimi. Za mne je důležité i to, že přírodními šampóny neubližujete ani životnímu prostředí. Dnes už to zní skoro jako fráze, ale opravdu platí, že cokoliv na svou pokožku i vlasy nanesete, skončí ve vodě. Nejsem v tom militantní, ale pokud já sama můžu pro lepší životní prostředí, vodu, která neohrožuje jiné živočišné druhy, něco udělat, tak to udělám!

Krásné vlasy všem!

Kamila