Skvalen nebo skvalan?

10.03.2022

Na úvod zdůrazněme, že skvalan je vhodný pro VŠECHNY TYPY PLETI. Následující řádky tak mohou být užitečné pro KAŽDÉHO.

SKVALEN je přírodní organická sloučenina, přirozená součást živočišných i rostlinných tkání. Za nejbohatší zdroj skvalenu jsou považovaná žraločí játra, ale získávání skvalenu z nich je dnes z ekologických i etických důvodů  překonané. I v kosmetice tak dominuje sklaven rostlinný, nejčastěji jsou jeho zdrojem olivy, pšeničné klíčky, cukrová třtina a pod.

Skvalen se přirozeně vyskytuje i v lidském těle, které má schopnost si jej samo vyprodukovat (syntézou v játrech). Bohužel, věkem tato schopnost slábne. Na maximální úrovni je, když je nám -náct, po dvacítce její úroveň klesá, což se projevuje i na stavu naší pleti. Pleť se stává sušší, ztrácí svou hebkost, hrubne. Skvalen je významnou složkou kožního mazu, který chrání naši pokožku před infekcemi a ztrátou vlhkosti, která je zárukou zdravého stavu pokožky. I proto je předmětem vědeckých výzkumů, jelikož, jak známo, kůže je největším orgánem lidského těla s celou řadou zásadních funkcí.

Ať živočišný, nebo rostlinný skvalen je příliš nestabilní na to, aby byl použitelný v kosmetických přípravcích. V zájmu stability musí projít hydrogenací, jejímž výsledkem je skvalan. Jeho benefity pro pleť se tím nemění.

  1. Změkčovač. Skvalen je jedním z nejlepších přírodních změkčovačů. Rychle a efektivně je absorbován pokožkou do hloubky. Obnovuje zdravou vláčnost a pružnost, aniž by zanechával mastné zbytky na povrchu.
  2. Hydratace. Kožní maz je ze 13% tvořený právě skvalenem. Nic tak nebrání ztrátě vlhkosti z pokožky jako lipidová vrstva na jejím povrchu. Je-li narušená, dochází k dehydrataci.
  3. Antioxidant. Skvalen má přirozené antioxidační vlastnosti. Dle výzkumů se zdá být rozhodujícím pro eliminaci oxidačního poškození pokožky volnými radikály i slunečním zářením.
  4. Protinádorové účinky skvalenu jsou stále předmětem výzkumu. Nicméně v posledních letech bylo zjištěno, že skvalen vykazuje ochranné účinky proti některým typům kožních nádorů.
  5. Pravidelným aplikací skvalenu podpoříte i tvorbu kolagenu. Výsledkem bude pevnější pleť.

Dermatologové doporučují skvalen pro všechny typy pleti, a to i pleť mastnou a aknózní. Ačkoliv je skvalen olej, je velmi lehký, nekomedogenní, tzn. neucpává póry. Má i jisté protizánětlivé účinky, mírní začervenání a podráždění pokožky, její suchost, a to i v případě, že jsou tyto stavy vyvolány ekzémem, dermatitidou, psoriázou, alergiemi a pod.  Je výborný i na citlivou pokožku.

Ačkoliv skvalan neobsahuje žádné známé iritanty, používejte jej střídmě. Při aplikaci stačí pár kapek rozetřít v dlaních a prsty vmasírovat do pokožky. Nechte několik minut vstřebat. Vždy jej nanášejte na čistou pokožku! Podobným způsobem můžete skvalan použít i na vlasy - vmasírovat do vlasové pokožky.

I před prvním použitím skvalanu však nezapomínejte na test snášenlivosti! A ani náhodou (i když nejste vegan) nepoužívejte skvalan živočišného původu, není to hezké!  Náš skvalan je z oliv!

Krásnou pleť všem!

Kamila

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6253993/

https://compassiondermatology.com/blog/dermatologist-tips-improve-your-skin-with-squalane-oil-southlake-tx/