Naše novinka Softcup a vaše zdraví

15.02.2023

V tomto příspěvku bych Vám ráda představila jednorázový mentruační kalíšek Softcup, s nímž mám letité osobní a hlavně dobré zkušenosti. Menstruační kalíšek určitě není pro každého, jeho používání vyžaduje jistý cvik. Ptejte se, ráda vám pomůžu svými zkušenostmi. Pro začátek pár faktů.

Bezpečnost na prvním místě

Menstruační kalíšky Softcup jsou vyrobeny z hypoalergenního, netoxického a nedráždivého materiálu bez latexu. Jejich bezpečnost a zdravotní nezávadnost Softcup je garantována FDA (Food and Drug administration - US Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) , který je všeobecně respektovanou autoritou v oblasti bezpečnosti potravin, léků, kosmetických výrobků, zdravotnických prostředků apod. Použitý materiál i proces výroby je v souladu s nejvyššími standarty kvality uplatňovanými při výrobě zdravotnických prostředků.

Co v Softcupu nenaleznete

Bělenou bavlnu, pesticidy, zbytková vlákna, dioxiny, karcinogeny, latex, polykarbonáty, bisfenol-A, polyvinylchlorid (PVC), ftaláty

Jaký je rozdíl mezi tampóny a Softcupem?

Menstruační kalíšek Softcup nemění přirozené pH Vašeho těla, neovlivňuje úroveň přirozených bakterií, neabsorbuje žádné tělní tekutiny. Je ideálním řešením pro ženy, které dbají na přirozené pH organismu jako součásti zdraví. Přirozené pH organismu napomáhá obraně proti infekcím, jako jsou např. kvasinkové infekce.

Softcup na rozdíl od tampónů nevysušuje sliznici pochvy a nezpůsobuje její podráždění.

Zavedený tampón způsobuje mikroskopické trhliny ve stěně pochvy. Tampóny mohou po sobě zanechávat zbytková vlákna, stopy bělidel a dioxinů a ostatních látek používaných při pěstování bavlny a jejím zpracovávání na výrobu tampónů. Softcup ponechává Vaše tělo v jeho přirozeném stavu - žádné mikroskopické trhliny, žádné zbytky jakékoliv povahy.

Menstruační kalíšek Softcup a TSS (syndrom toxického šoku)

Za celou dobu od uvedení Softcupu na trh (v r. 1996) nebyl Softcup nikdy zmiňován v souvislosti s rizikem TSS. Syndrom toxického šoku (TSS) je závažné, život ohrožující onemocnění, za jehož příčinu je pokládána bakterie Staphylococcus Aureus a jí vylučovaný toxin. Laboratorní studie ukazují, že používání Softcupu neprovokuje růst bakterie Staphylococcus Aureus. Do dnešního dne není zdokumentován žádný případ TSS v souvislosti se Softcupem.

Ačkoliv se TSS může objevit i u mužů a dětí, nejčastěji se objevuje u menstruujících žen používajících tampóny.
Studie naznačují že riziko TSS souvisí se schopností tampónů absorbovat krev; je-li nasákavost nízká, je i riziko TSS nižší. Na rozdíl od tampónů SC krev neabsorbuje, ale pouze zadržuje. Nicméně, používání Softcupu nebylo dostatečně intenzivní, aby bylo možno kvantifikovat riziko TSS, pokud vůbec nějaké existuje. Preventivně je doba, po kterou můžete mít Softcup zaveden, omezena na maximálně 12 hodin. Po této době musí být vyměněn.
TSS je vzácné ale vážné onemocnění. Mezi varovné příznaky patří náhlá vysoká teplota, zvracení, průjem, vyrážka jako při spálení sluncem, závratě, mdloby a bolest svalů. TSS se rozvíjí rychle od stavů připomínajících chřipku až po onemocnění, které může mít fatální následky. Pokud pozorujete výše uvedené symptomy při použití Softcupu, okamžitě jej vyjměte a vyhledejte lékařskou pomoc.

Co je dobré ještě vědět

Softcup může být zaveden až 12 hodin, klidně i přes noc. Při (správném) zavedení jej necítíte. Jeho používání nevyvolává nepříjemný zápach, protože krev není v kontaktu se vzduchem. Neomezuje vaše fyzické aktivity, můžete s ním "provozovat" i sex, mějte však na paměti, že Softcup není kondom. Nechrání před nákazou sexuálně přenosnými infekcemi!!!


Pro dnešek stačí. :-) Další příspěvky na téma Softcup budou následovat!
Hezký den všem!
Kamila