Bentonitový jíl

26.01.2021

Na minerály bohaté jíly nejsou v péči o kůži žádnou novinkou. Už stovky let se používají k čištění  a oživení pokožky obličeje i celého těla po celém světě. Všechny jíly vynikají obsahem minerálních látek (např. hořčík, vápník), které prospívají pokožce, a vysokou absorbční schopností, díky které přípravky s obsahem jílů skvěle čistí. Přírodních jílů používaných v kosmetice je celá řada a lze říci, že každá pleť si svůj jíl najde. Pojďme se podívat na první jíl v naší nabídce:

BENTONITOVÝ JÍL nemá nic společného s betonem, ale s Fort Bentonem lokalitou ve státě Montana v USA, kde byl poprvé nalezen. Je směsí minerálů, která vznikla postupným zvětráváním vulkanického popele. Zásadní vlastností bentonitového jílu je schopnost vstřebávat velké množství tekutiny, a to díky obsahu montmorillonitu (někdy synonymum pro bentonitový jíl), dalšího jílového minerálu. Montmorillonit musí tvořit nejméně 50% bentonitového jílu, jinak nelze hovořit o kvalitním bentonitovém jílu!

Bentonitový jíl má nevýraznou, lehce našedlou barvu. Pro svou schopnost vstřebávat nadbytečný kožní maz a nečistoty z povrchu pleti je doporučovaný především pro péči o nečistou, problematickou, aknózní pleť. Skvěle však "funguje" i  v péči o vlasy a vlasovou pokožku.

Příprava pleťové masky je velice snadná. Nejprve do (nejlépe) nekovové misky nasypte jíl. Jako tekutou složku můžete použít prakticky cokoliv (nejlépe však v biokvalitě) mléko, jogurt, minerálku, hydrolát. Tekutou složku je dobré přidávat postupně, snadno byste mohli vyrobit příliš tekutou směs, která vám bude po pokožce stékat. Pracujte svižně, když budete tekutou složku přidávat příliš pomalu, můžou se vytvořit hrudky. Všechno důkladně promíchejte, abyste dosáhli hladké struktury. Prsty  (štětcem, špachtlí) rozetřete po čistém obličeji a jako obvykle se vyhněte oblasti očí a rtů. Nechte působit do zaschnutí, na obličeji však ne déle než 15 až 20 minut. Masku můžete aplikovat i jiné části těla postižené akné, kožními plísněmi, ekzémem apod. V případech vážnějšího postižení můžete na těchto místech nechat masku působit i několik hodin.

Stejným způsobem připravíte i masku (zábal) na vlasy. Nanášejte ji na mokré, nemyté vlasy. Nechte působit cca 20 minut a pak vlasy důkladně vymyjte vodou. Podle libosti můžete vlasy ještě následně umýt přírodním šampónem, ale jíl má vysoce čistící schopnosti, může se stát, že vaše vlasy další mytí šampónem nebudou vyžadovat.

Ať už na pokožku, nebo na vlasy, připravujte si masku vždy čerstvou. Maska připravená "do zásoby" vyschne a ochuzovali byste se o zásadní výhodu doma připravovaných masek - jejich čerstvost. O kvalitu jílu se přitom nemusíte bát, i když na obalech bývá uvedeno datum doporučované spotřeby, v dobře uzavřené vodotěstné nádobě je trvanlivost jílu minimálně 5 let. Námi nabízená balení mají obvykle velikost 150 ml, dle mých zkušeností by mělo vystačit na přípravu cca 12 masek.

Krásnou pleť i vlasy všem!

Kamila