Citlivá pleť? Čtěte!

03.09.2020

Víte, že až 40% celosvětové populace si myslí, že má citlivou pokožku? Tzn. pokožku podrážděnou, intolerantní, občas svědivou, občas bolestivou, někdy i s vyrážkou?

Přiznávám, že já svou pokožku za citlivou nepovažuji, i když občas se v důsledku zkoušení různých kosmetických produktů nevyhnu jejímu podráždění. V případě podráždění existuje jediné řešení, produkt přestat okamžitě (i navzdory jeho ceně) používat a dopřát pokožce čas se vzpamatovat. Tento postup funguje, pokud nový přípravek nevyvolá alergickou reakci. To už se pak dostáváme jinam a velmi často až k návštěvě dermatologa.

Každému, kdo trpí citlivou pletí a stále hledá řešení nebo jen odpovědi na otázky, vřele doporučuji knihu kanadské dermatoložky dr. Sandy Skotnicki "Nepřátelé kůže". Problém citlivé pleti probírá velmi ze široka a mnohé informace byly pro mne skutečně objevné. Trocha historie, názory a rady podložené výzkumy a dlouholetou praxí, konkrétní tipy. Skutečně velmi zajímavé čtení, z něhož budu čerpat i ve svých budoucích příspěvcích.

Nemusí vás nutně trápit atopický ekzém, lupy, dermatitida, suchá nebo popraskaná pokožka, psoriáza, kůže reagující podrážděním na kosmetické produkty, nebo dokonce alergie, rosacea a citlivost obecně, abyste obsah knihy ocenily. Nicméně postupy v knize popsané mohou pomoci právě s těmito potížemi. Zajímavá je kniha pro každého, koho zajímá, jak udržet kůži zdravou (a tím funkční!), jak čelit stárnutí pleti, kterému se nikdo z nás nevyhne. (Víte, že stárnutí pleti je dáno z 60% geneticky a "jen" 40% můžeme ovlivnit svým životním stylem a péčí o pokožku? 40 je ale poměrně vysoké číslo, nemyslíte? :-) )

Tak trochu proti filosofii mého e-shopu simplybio.cz působí fakt, že dr. Skotnicki "se nemaže" ani s přírodní kosmetikou, ale je třeba být objektivní, protože třeba právě vám osvětlí, proč některé z produktů přírodní kosmetiky nejsou zrovna pro vás vhodné. I v přístupu ke kosmetice platí, že každá jsme jiná, naše pleť má jiné potřeby. Co na kamarádce působí jako zázrak, vám přinejmenším nemusí vyhovovat. Čtěte a zkoušejte a nebojte se vyhazovat! A při zkoušení nové kosmetiky nezapomínejte na pravidla, zmíněná v dřívějším blogovém příspěvku.

Krásnou pleť všem!

Kamila