Zralá pleť? Kdy?

13.05.2020

Kdy se pleť stává zralou? 30, 40, 50?

Předpokládám, že k tomuto příspěvku Vás přivedlo přání zjistit, v jakém věku se pleť stává "zralou" a kdy byste se měly začít zajímat o přírodní kosmetiku pro zralou pleť, jak uvádíme v titulu našeho e-shopu. Námi nabízenou kosmetiku jsme označily jako vhodnou pro ženy 45+. Přiznávám ale, že je to jen číslo dané mým věkem a aktuálními potřebami mé pleti a myšlenkou nabízet Vám jen výrobky, s nimiž mám dobrou zkušenost.

Dermatologové se ani tak nezabývají termínem zralá pleť jako skutečným stavem pleti, protože vždy a jenom záleží na typu pleti a na její odolnosti nebo naopak citlivosti.  Kůže prostě stárne a kdy se začnou objevovat vrásky, pleť začne ztrácet svůj tonus, jas, pružnost a pod. je ryze individuální. Podle některých názorů začíná proces stárnutí pleti již v okamžiku narození, jiní o něm hovoří od přibližně dvaceti let věku. Jisté je, že kůže prochází změnami, které s přibývajícím věkem akcelerují. Zásadní roli přitom hraje genetika, která podmiňuje všechny (fyziologické, klinické, histologické) změny související s věkem.

Nikdo se tomu nevyhne, s postupujícím věkem postupně vrásek přibývá, pleť má výraznější sklony k vysušování a dehydrataci, ztrácí svou pružnost a pevnost, přirozený lesk a hladkost.

Stárnutí pleti tedy máme jaksi vnitřně nastavené, ale dermatologové hovoří ještě o extrinsickém stárnutí. které představuje změny kůže vyvolané zevními faktory. Nejvýznamnějším zevním faktorem je ultrafialové (UV) záření. Jeho negativní vliv se projevuje vznikem drobných vrásek, změnami v pigmentaci, sníženou elasticitou i citlivostí. K vnějším faktorům stárnutí pleti pak pochopitelně patří tak často zmiňovaný životní styl, kouření i alkohol, výživa i životní prostředí, v němž se pohybujeme. Stres, nedostatek spánku. Známe to všechny, že s probdělou nocí se celý organismus našeho těla vyrovnává v padesáti hůře než ve dvacíti.

Přesto všechno chceme stále vypadat dobře. A k tomu péče o pleť patří. Kosmetika nám pomáhá dodat pleti to, co jí chybí, chrání před předčasným stárnutím způsobeném slunečními paprsky. Nerezignovat, to je podstatné! V každém věku stojí za to o sebe pečovat a vypadat jako opravdová dáma, protože je velký rozdíl mezi vráskami pěstěnými a vráskami opomíjenými!

Zkuste svou pleť tedy vnímat nejen v kontextu věku. Kosmetiku vybírejte podle jejího skutečného stavu - citlivá, suchá, začervenalá, podrážděná, dehydrovaná ... Bez hydratace se neobejdete nikdy, protože jen hydratovaná pleť je zdravá a dokáže plnit svou funkci. Podporujte její odolnost vůči vnějším vlivům. Dobře jezte, pijte a spěte! A netrapme se, ve svém věku už máme přece v mnohém jasno. :-) A smějme se!

Pokud jsem Vám aspoň trochu pomohla, měl můj příspěvek smysl.

Krásnou pleť všem!

Kamila

Zdroje: 

https://dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2016/03/10.pdf

Péče o pleť a vlasy, Marie Finsterlová, Grada 2006