Deodoranty stejně jako diamanty jsou věčné!

07.04.2021
Co mají deodoranty společného s diamanty? Věčnost! Ano, na rozdíl od diamantů žádný deodorant nevydrží věčně, ale jako téma k diskuzi  jsou věčné a vděčné stejně! Je až s podivem, že každý rok je to s příchodem teplých dnů neměnné. Že někdo nemá diamanty si nevšimnete, ale že někdo nepoužívá deodorant je vám okamžitě jasné i při zachovávání aktuálně doporučované vzdálenosti mezi osobami! Bohužel, můj dnešní příspěvek bude jen výkřikem do tmy, protože je málo pravděpodobné, jej budou číst právě ti, kteří by měli tématu věnovat pozornost.


Potit se je fyziologické, avšak přinejmenším nezdvořilé je svým tělesným pachem obtěžovat okolí. Také se vám stalo, že jste měli kolegyni nebo kolegu, který toho nedbal/a? Už se vám stalo, že vás šéf požádal, abyste jistou kolegyni upozornili na existenci deodorantů? Mně ano. Už nevím, jak jsem to tehdy "navlékla". Snad s výkřikem: "Konečně jsem našla skvělý deodorant, nechceš ho také zkusit?", jsem jí ho položila na stůl. Situace velmi delikátní a trapná. Pro mne určitě, nevím, jestli i pro ni. Znáte to, někteří lidé umí být dokonale nechápaví.

Myslím, že jsem v používání deodorantů prošla standardním vývojem. Po letech, kdy byla jejich nabídka více než omezená a "fáčko" byl dar z nebes, který se používal jen při výjimečných příležitostech, přišlo období hojnosti.

Deodoranty v rozprašovači jsem používala do momentu, než i k nám prosáklo, že mají negativní vliv na stav ozónu. (Připomeňme si, že ozónová vrstva je část stratosféry, která chrání naši planetu před pronikáním ultrafialového záření. Díky ní se na zemský povrch nedostane UVC záření, které je prokazatelně karcinogenní.) Negativní vliv na stav ozónové vrstvy a vznik ozónové díry mají halogenové uhlovodíky - freony používané i v aerosolech. Aerosolové rozprašovače bývaly téměř synonymem pro deodoranty. Pomiňme pro tuto chvíli skutečnost, že se používaly v celé řadě odvětví zpracovatelského průmyslu. Přítrž jim učinil Montrealský protokol (r. 1987) o snížení a ukončení výroby freonů. EU ukončila výrobu freonů v r. 1994. Svět se vydal cestou náhrad neškodných pro ozónovou vrstvu.

Nějaký čas jsem sice dále používala deodoranty v rozprašovači, ale už s jiným hnacím médiem. Pak mi začaly vadit i ty. Šlo o to, že toho oblaku deodorantu bylo nějak příliš. Prostě mi nešlo pod nos, že každé ráno jsem v koupelně vytvořila mrak (jakkoliv decentní) vůně, který na všem ulpíval a měla jsem ho dlouho v nose.

Následovalo období deodorantů v kuličce (roll-on). Snad už jsem se chovala ekologicky, ale osobní komfort nic moc. Asi jsem vybírala špatně, ale po aplikaci deodorantu jsem musela chvíli postát se zvednutými pažemi, aby deodorant na kůži zaschnul. (Dnes už jsme naštěstí trochu dál!)

Přešla jsem na tuhé deodoranty. Ty byly fajn. Dobře se nanášely, fungovaly a jejich vůně nikdy nebyla dominantní. Ale ani u nich jsem nezůstala. Možná jsem zase vybírala špatně, ale začaly mi vadit skvrny na oblečení. Pokud jsem nosila převážně světlé barvy, ani jsem si nevšimla. Prozření přišlo s černými tričky.

A do toho informace o tom, jak jsou deodoranty karcinogenní! Respektive jejich složka - hliník (hliníkové soli) prý pronikají pokožkou do tkání a stojí za vznikem rakovinu prsu! Pravdou je, že názory odborníků se liší. Určitě není dobré věřit všemu, co si kde přečtete nebo přistane ve vaší e-mailové schránce jako "zaručená" informace. Nicméně i v případě rakoviny zdůrazňují odborníci prevenci! Co bych pro své zdraví nemohla udělat menšího než přestat používat průmyslově vyráběné deodoranty. Nikdy jsem složení deodorantů nijak zvlášť nestudovala a možná jim i křivdím, ale deodorant z drogerie i parfumerie je pro mne téměř synonymem kosmetiky se syntetickými látkami.

Teď už "jedu" jen v přírodních deodorantech! Nejvíc mi sedí ty krémové, ale nabídka je široká - krémové, roll-ony i spreje. Podstatné je, že všechny jsou funkční! Záleží jen na vaší aktivitě, zda-li je použijete jen jednou za den, nebo víckrát. Důležité je, že přírodní deodoranty obsahují pouze přírodní složky. Sázím na ty, co jsou stoprocentně přírodní. Pozor i na věhlasné značky, které svou kosmetiku deklarují jako přírodní, ale např. pouze z 97%.

Byla bych hloupá, kdybych nepoužívala deodoranty, které prodáváme na e-shopu simplybio.cz. Díky tomu vím, co prodáváme a že to, co prodáváme, je kvalitní. Nejde při tom jen o to, jaký vliv mají deodoranty na můj organismus, ale i o to, že cokoliv na sebe naplácám/nanesu/natřu nakonec stejně skončí v přírodě. Chemie je ve vodě, půdě, organismech ... už dost. Absolutně její úroveň osobně omezit nemůžu, tak se aspoň snažím ovlivnit to, na co mám přímý vliv.

Další poznatek: Přírodní deodoranty, které používám, nezanechávají stopy na oblečení!

A ještě jedna dobrá zpráva - přírodní deodorant můžu aplikovat i bezprostředně po depilaci. V této souvislosti se mi vybavuje dávná historka, kdy jsem šla na jistou společenskou akci. Přípravě jsem "obětovala" všechno, i své podpaží! Po vzorné depilaci jsem použila deodorant, jak jinak. Následovalo celovečerní peklo! Pálilo to jako čert! Největší úlevu mi přinášel tanec v klasickém držení s partnerem, to jsem měla zvednuté ruce. Připažení bylo nesnesitelné! A nepomohly ani opakované návštěvy toalety a omývání podpaží (měla jsem šaty jen na ramínka) ledovou vodou!

Máte strach, že vůně přírodního deodorantu bude příliš výrazná a bude se "tlouct" s vaším parfémem? Nemějte, všechny varianty přírodních deodorantů, které jsem vyzkoušela, jsou svou vůní naprosto decentní! A to se musím přiznat, že jsem používala i deodorant pro muže! Proč? Protože v cestovním zavazadle není někdy místa nazbyt a poměr žen a mužů v naší domácnosti je 1:2

Někomu se může zdát nevhodné, nepříjemné, nepraktické atd. nanášet krémový deodorant prsty. Je to jen otázka zvyku. Nejlépe bych to popsala takto: Ač krémový, není deodorant mastný jako např. krém. Je mnohem sušší, což ale není na závadu jeho roztíratelnosti. Po nanesení stačí prsty opláchnout vodou, nebo jen otřít. Pozor, deodoranty pro muže mají "vyšší zrnitost", jsou poněkud hrubší. Ženská pokožka je přeci jen jemnější. Ale ta moje je důkazem, že i ženská pokožka může pánský deodorant snášet bez problémů. K účinné aplikaci krémového deodorantu vám stačí skutečně málo. Malý hrášek. I díky tomu vám balení vystačí dost dlouho. Jen co vypotřebuji aktuální krémový deodorant, těším se na ty ve spreji, které teď máme v nabídce a skvěle voní!

Poslední věc: Přírodní deodorant můžete nanášet (i opakovaně) na všechna místa, kde se potíte. Intimním místům radíme se vyhnout, ale pod prsy, v kožních záhybech, na chodidlech vám udělá dobrou službu.

Přeji vám krásné teplé dny!

Kamila

Zdroje:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/415508-vedci-podeziraji-deodoranty-s-hlinikem-ze-vyvolavaji-rakovinu.html

https://ona.idnes.cz/deodoranty-zpusobuji-nadory-aneb-nejvetsi-myty-o-rakovine-pol-/zdravi.aspx?c=A100916_212345_zdravi_bad