NMF komplex - co a proč

24.08.2022

NMF = natural moisturuzing factor = přirozený zvlhčující faktor kůže. Jedná se o koktejl látek, které si kůže přirozeně vytváří na svou ochranu.

Některé z jeho ingrediencí určitě znáte. Např. urea bývá do zvlhčujících krému přidávána už od r. 1943. Nejrozšířenější samostatnou složkou je PCA (sodná sůl kyseliny pyroglutamové), která dokáže do své struktury navázat velké množství vody, udržet ho tam a tím podpořit hydrataci pleti. I glycerin podporuje hydrataci pleti, zlepšuje funkci kožní bariéry, mechanické vlastnosti kůže a urychluje procesy hojení.

Hydratace! To je zásadní funkce NMF! Jenom při zachování odpovídající hydratace vnější vrstvy pokožky (stratum carneum) je kůže schopna si zachovat pružnost, která ji chrání před poškozením, i udržet avou bariérovou funkci. Stratum corneum je dynamická struktura, ve které fungují četné enzymy, které pro svou správnou funkci vyžadují určité množství kapalné vody, a tu jim poskytuje ve velké míře právě NMF.

Složky NMF jsou vysoce efektivní humektanty. Jako magnet přitahují vodu z ovzduší a vážou ji v buňkách pokožky. Absorbce vody je tak účinná, že se NMF v podstatě rozpouští ve vodě, kterou absorboval. Tak trochu paradox, že složky NMF přitahují vodu, aby se v ní nakonec samy rozpustily.

Už jste si někdy dlouho poleželi ve vaně? A pamatujete si svraštělou kůži na konečcích prstů? Teď budete vědět, že je důsledkem úbytku NMF! Nadměrný kontakt s vodou i UV záření snižují hladinu NMF. Bylo prokázáno, že rutinní mytí pokožky mýdlem odstraňuje NMF z povrchových vrstev pokožky. Zárukou redukce NMF jsou čistící přípravky s obsahem alkoholu. Smutnou pravdou je, že s věkem úroveň NMF v pokožce klesá. Negativní roli hrají i stres, hormony, diety, znečištěné prostředí. Důsledky jsou zřejmé - suchá pokožka, šupinatění, až nezdravé olupování kůže i praskání pokožky. Během života se se suchou pokožkou potká většina z nás, i když třeba jenom v chladných, suchých zimních měsících.

Hydratace je základní podmínkou zdraví pokožky, bez ní nebude plnit svou ochrannou funkci, bude náchylná k poškozením apod. V neposlední řadě bude působit unaveně, povadle. Složky NMF pomáhají udržovat pokožku hladkou, hydratovanou a zdravě vypadající. I lokální povrchová aplikace pomáhá zpevnit povrch pokožky, která tak získává mladší, obnovený vzhled.

Bohužel, nelze donutit pokožku, aby produkovala více NMF, ale když svému tělu poskytnete určitou rovnováhu, pozitivně se to projeví i na vaší pokožce. O vlivu zdravého životního stylu toho bylo napsáno už hodně, zkuste se zamyslet i nad svými kosmetickými rituály, protože méně mnohdy znamená více. Nepřehánějte to s exfoliací, čištěním a s produkty péče o pleť vůbec. Používejte jen kvalitní kosmetiku s minimem přísad. V jednoduchosti je krása!

Krásnou a zdravou pokožku všem!

Kamila

Zdroje:

https://beminimalist.co/blogs/skin-care/what-is-nmf-natural-moisturizing-factor-why-is-it-important-for-the-skin

https://blog.eighteenb.com/what-is-natural-moisturizing-factor-nmf/

https://practicaldermatology.com/articles/2012-jul/understanding-the-role-of-natural-moisturizing-factor-in-skin-hydration

https://www.nature-store.cz/aktivni-latky/nmf-hydrokomplex-30ml/